Świat Lokat

Prywatne rozważania Helgi o lokatach

  • czwartek, styczeń 19, 2017

Efektywność rynku kredytowego w Polsce jest uzależniona nie tylko od działalności firm pożyczkowych. Większość banków detalicznych oraz parabanków odpowiada dość skomplikowanym normom prawnym. A zatem otoczenie prawne i przede wszystkim zmiany w ustawach wpływają mocno na wydajność oferty udzielania krótkoterminowych oraz długoterminowych kredytów gotówkowych. W mediach można przeczytać wiele informacji na temat proponowanych zmian prawnych, które dotkną w dużym stopniu rynek pożyczek krótkoterminowych. Jakie to zmiany i co przyniosą przeciętnym kredytobiorcom?

Przede wszystkim największym problemem rynku krótkoterminowych pożyczek gotówkowych jest zbyt duże oprocentowanie, zakazane zapisy w regulaminach umów kredytowych, prowizje przekraczające racjonalny poziom. Prywatne firmy pożyczkowe obsługują tzw. wykluczonych finansowo. To najczęściej osoby zarabiające pensję minimalną, a nawet mniej. Takie gospodarstwa domowe również posiadają potrzeby konsumpcyjne. A te rosną z roku na rok. Kredyt gotówkowy zaciąga się najczęściej na remonty, na spłatę dotychczasowych zobowiązań, a także na bieżące wydatki. Taka struktura pozyskiwania umów kredytowych pokazuje jasno kształt branży. Większość klientów firm pożyczkowych nie jest w stanie wygenerować oszczędności. Jeżeli pojawia się większy wydatek trzeba wspierać budżet kredytem gotówkowym najlepiej rozłożonym na długie lata. Lichwiarskie praktyki uniemożliwiają jednak zaufanie do firm pożyczkowych. W ostatnich latach dochodziło do wielu tragicznych sytuacji związanych z zaciąganiem chwilówek (pożyczek krótkoterminowych). Przeciętny konsument, który podpisał krzywdzącą umowę nie miał właściwie szans na ucieczkę przed komornikiem i ostatecznie przejęciem praktycznie całego majątku. Sytuacja zaczyna się zmieniać na korzyść kredytobiorców. Nadchodzące (potencjalnie) zmiany prawne obniżą zysk wielu firm pożyczkowych, a jednocześnie zwiększą bezpieczeństwo. Niestety walka przeciwko lichwiarskim praktykom prawdopodobnie się nie skończy. W nowym układzie prawnym zachodzi duże prawdopodobieństwo, że firmy pożyczkowe zaczną mocno sprawdzać wiarygodność ekonomiczną klienta. A to wykluczy ze współpracy najbardziej potrzebujących. Oczywiście nie zawsze trzeba korzystać z firm pożyczkowych stricte. Wystarczy znajomość alternatyw, chociażby pożyczek prywatnych, a także pożyczek społecznościowych, gdzie spotkasz wielu inwestorów indywidualnych. Zmiany prawne powinny zakładać wzrost nakładów na edukację pożyczkobiorców. Większa wiedza ekonomiczna prowadzi do ochrony interesów gospodarstwa domowego. Listy nieuczciwych podmiotów na rynku kredytowym publikuje, np. Komisja Nadzoru Finansowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta omawia natomiast zakazane praktyki marketingowe wielu działalności pożyczkowej. Sięgnięcie do takich materiałów daje klientom firm pożyczkowych ogromną przewagę podczas negocjacji.

Zmiany prawne na rynku pożyczkowym to niezbędne minimum, aby oczyścić rynek z mało etycznych podmiotów. Lichwiarskie praktyki na rynku kredytowym to ogromne zagrożenie dla emerytów, rencistów, rodzin słabo zarabiających, które nie posiadają wystarczającej zdolności kredytowej, aby nawiązać współpracę z klasycznym bankiem detalicznym. Widać, że niektóre proponowane zmiany prawne pochylają się nad tematyką lichwiarskich pożyczek, a to ostatecznie wróży poprawie wydajności całego sektora. Przyda się większy szacunek do klienta instytucji finansowych, który nie straci całego majątku po drobnej pomyłce. Co myślisz o dotychczasowej sytuacji na rynku kredytowym?

Posted by helga at 12:08:25.