Świat Lokat

Prywatne rozważania Helgi o lokatach

  • środa, kwiecień 22, 2015

Do najpopularniejszych rodzajów kredytów i w ogóle produktów finansowych należą kredyty gotówkowe. Są to typowe kredyty konsumenckie, które mogą być przeznaczone na praktycznie dowolny cel. Oferty takich kredytów znajdziemy praktycznie w każdym banku. Często poszczególne oferty różnią się nieznacznie, aczkolwiek różnice te występują, więc bardzo ważne jest, aby wybrać te najkorzystniejsze. Trzeba jednak mieć jakieś rozeznanie na temat tego, czym się kierować. Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć to ile kredyt będzie nas kosztował, a więc m.in. wysokość oprocentowania, czy też różnego rodzaju opłat prowizyjnych. Należałoby również pod uwagę wziąć rodzaj oprocentowania, bo od niego zależeć będzie to, czy jego wysokość będzie się zmieniać wraz ze zmianami stóp procentowych. Jeśli wybierzemy zmienne oprocentowanie, to będzie ono również w trakcie spłaty kredytu podlegać zmianom, a więc będzie wyższe w przypadku podwyżki stóp oraz niższe przy ich obniżce. W zależności od sytuacji kredyt może być więc droższy lub tańszy. Aby uniknąć możliwości droższego kredytu można zdecydować się na ofertę z oprocentowaniem stałym, w którym wartość oprocentowania jest ustalana na początku i obowiązuje cały czas bez względu na to, jak Rada Polityki Pieniężnej będzie regulowała wysokość stóp procentowych.

Nie sposób też pominąć kwestii tego, jakie maja być warunki spłaty kredytu. Liczy się tu ilość oraz wysokość rat. Dla jednych lepszym rozwiązaniem będzie większa ilość mniejszych rat, zaś dla innych mniejsza ilość większych rat dających możliwość szybszej spłaty kredytu na normalnych warunkach. Dość ciekawym rozwiązaniem są tzw. raty malejące. Ich wysokość jest obliczana od wysokości kapitału pozostającego do spłacenia. To powoduje, że kilka pierwszych rat jest dość wysokich, zaś kolejne są coraz mniejsze. Ogólnie bardzo dobrą opcją jest możliwość ustalenia indywidualnych warunków spłaty, gdyż pozwala ona na optymalne dopasowanie ich do preferencji i możliwości kredytobiorcy.

Dla kredytobiorcy ważne jest to, na jakich warunkach udzielany jest kredyt, zaś bank może być zainteresowany tym, czy kredytobiorca spełnia warunki pozwalające stwierdzić, że spłaci in swoje zobowiązanie w terminie. Dlatego też podczas ubiegania się o kredyt, zwłaszcza na większe sumy sprawdzana może być tzw. zdolność kredytowa. Składa się na nią kilka czynników. Przede wszystkim dochód kredytobiorcy. Dlatego też może być wymagane zaświadczenie o dochodach, czy wyciąg Z rachunku bankowego. Wymagane może być również jakieś zabezpieczenie kredytu, które może przyjmować różne formy. Może to być na przykład ubezpieczenie kredytu od takich sytuacji, jak utrata pracy skutkująca niemożnością jego spłaty, czy choroba. Najlepiej jeśli ubezpieczenie uwzględnia szeroki zakres możliwych zdarzeń. Inna formą zabezpieczenie kredytu jest poręczenie przez żyrantów. Ważna może okazać się również nasza historia kredytowa w BIK informująca o tym, czy rzetelnie wywiązywaliśmy się z poprzednich spłat kredytów.

Posted by helga at 10:37:44.