Świat Lokat

Prywatne rozważania Helgi o lokatach

  • piątek, maj 8, 2015

Jedną z najpopularniejszych obecnie form oszczędzania jest lokowanie pieniędzy na różnego typu lokatach bankowych. Jest to forma szczególnie polecana ludziom ostrożnym, którzy po prostu chcą w bezpieczny sposób pomnożyć nieco swoje oszczędności. Oczywiście pamiętać przy tym trzeba, że oferta różnych banków w zakresie lokat bankowych bardzo się różni. Dlatego zanim już zdecydujemy się na wybór jakiejś lokaty, warto dokładnie przeanalizować, która z nich da nam największe zyski. Jak to zrobić? Można oczywiście przyjrzeć się różnym rodzajom lokat, które są w ofercie wybranych przez nas banków. W takiej sytuacji przede wszystkim warto dowiedzieć się, na czym polega lokata terminowa i na jaki okres zawierana jest w jej przypadku umowa oraz czym jest lokata dynamiczna i jakie oprocentowanie oferuje.

Przewidywane zyski

Oczywiście wciąż najważniejszym parametrem są jednak przewidywane zyski. Dlatego też tym, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę jest oprocentowanie takiej lokaty. Nie należy jednak tutaj kierować się tylko i wyłącznie sloganami reklamowymi różnych banków. Pamiętać trzeba bowiem, że to, o czym często słyszymy w radio lub telewizji to jest najwyższa możliwa wartość oprocentowania, jaką na danej lokacie można uzyskać. A ta często jest uzależniona od czasu przechowywania na lokacie środków pieniężnych oraz od tego, jaką kwotę na początku wpłacimy na lokatę. Bardzo często zdarza się także, że oprocentowanie osiąga największą wartość dopiero po upływie określonego czasu trwania takiej lokaty, na przykład w ostatnim jej półroczu czy miesiącu. Dlatego przed przekazaniem wybranej sumy pieniędzy warto dokładnie przeczytać wszelkie warunki umowy, także te spisane przysłowiowym drobnym druczkiem.

Jak obliczyć zysk?

Takie zawiłości i niuanse mogą jednak skutecznie odstraszać. Ludzie często zniechęcają się z powodu tego, iż tak naprawdę trudno jest im obliczyć realny zysk, jaki mogą dzięki zgromadzeniu środków na lokacie osiągnąć. Jak już było wspomniane zależy on przecież od wielu parametrów: od oprocentowania i sposobu kapitalizacji odsetek, od wysokości wpłaconej na lokatę kwoty oraz od czasu jej trwania. Nie znając mechanizmów rządzących bankowością trudno jest tutaj zdecydować, która lokata gwarantuje największy przychód. Z pomocą przyjść może jednak internetowy kalkulator lokat. Bierze on pod uwagę nie tylko wszystkie wspomniane wyżej parametry, ale także oferty konkretnych banków. Aby skorzystać z tego prostego w gruncie rzeczy programu, wystarczy wejść na wybraną stronę internetową i po prostu wpisać zakładaną kwotę oraz czas trwania lokaty, na jaką się decydujemy. Podobnymi narzędziami często dysponują także same banki, które w ten sposób chcą zachęcić do skorzystania właśnie z ich oferty. Tu jednak liczyć można tylko na porównanie różnych produktów oferowanych przez ten jeden konkretny bank. W dokonaniu podobnych obliczeń pomóc może też oczywiście profesjonalny doradca finansowy, któremu wszelkie rządzące światem finansów zasady po prostu są doskonale znane.

Posted by helga at 09:15:58.