Świat Lokat

Prywatne rozważania Helgi o lokatach

  • piątek, marzec 17, 2017

Rynek kredytowy zarabia krocie w nowoczesnym społeczeństwie. Pożyczki dedykowane rolnikom, właścicielom działalności gospodarczych, studentom, przeciętnym konsumentem to zaledwie wycinek całej branży. Sektor udzielania kredytów gotówkowych jest w pewnym stopniu regulowany, a z drugiej działa swobodnie. Warto jednak zaznaczyć, że wprowadzanie w błąd konsumenta przy udzielaniu kredytów gotówkowych to niezwykle groźna, wręcz lichwiarska perspektywa. Brak świadomości o kosztach zobowiązania prowadzi najczęściej do spirali zadłużenia, do ogromnych zajęć komorniczych i po prostu do życiowych tragedii. Tworzenie optymalnych regulacji informacyjnych na rynku kredytowym to profesjonalne zabezpieczenie konsumenta. Na jakie zmiany należy postawić, co aktualnie obowiązuje, czy klient może poczuć się bezpiecznie podczas podpisywania umowy kredytowej?

Obowiązki informacyjne i konsekwencje ich stosowania

Polska działa nie tylko w oparciu o krajowe obowiązki informacyjne. Rynek kredytów to szersze pojęcie, widoczne w strefie międzynarodowej. To w dużej części Unia Europejska tworzy konkretne normy informacyjne, do których trzeba później dopasować własne akty prawne. Dlaczego w ogóle warto informować konsumenta o kosztach kredytu? Chodzi o większe bezpieczeństwo ekonomiczne całego społeczeństwa i promocję uczciwej konkurencji. Kredytobiorca, który wchodzi do spirali zadłużenia nie wydaje zbyt wielu pieniędzy, spłaca raty kredytów do instytucji funkcjonujących najczęściej na bazie kapitału zagranicznego. Oczywiście prywatne firmy pożyczkowe również udzielają podejrzanych kredytów, ale to już margines. Obecnie należy informować klienta na życzenie odnośnie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Wskaźnik RRSO przedstawia już wszystkie koszty w zobowiązaniu kredytowym. Dzięki właściwym informacjom o kosztach kredytu powstaje możliwość porównywania ofert nie tylko w sektorze krajowym, ale przede wszystkim międzynarodowym. Obecnie klient nie jest związany tylko z rynkiem lokalnym, ale może wykorzystać znacznie tańsze kredyty w walutach obcych. Oczywiście bez wiedzy ekonomicznej nie warto wchodzić w podpisywanie podobnych umów. Najwięcej danych o regulacjach informacyjnych przedstawia ustawa o kredycie konsumenckim. Wskazana ustawa obowiązuje banki detaliczne, a także cały sektor pozabankowy, bez wyjątku. Jeżeli klient wyczuwa, że w umowie występują duże braki informacyjne już nawet po jej podpisaniu wystarczy zgłosić sprawę do rzecznika praw konsumentów. Jakimi właściwościami powinna charakteryzować się w ogóle informacja o kredycie? Rzetelność to podstawa, prosty język w umowie kredytowej to kolejna ważna sprawa. Instytucje finansowe muszą przekazywać pełne dane o kredycie, bez żadnych ukrytych wskaźników, czy podejrzanych czynności dodatkowych.

Analizuj umowy kredytowe z odpowiednim wyprzedzeniem

Funkcjonowanie kredytobiorcy na rynku nie jest proste. Wiele firm pożyczkowych narusza obowiązki informacyjne. Ukrywanie danych o kosztach całego zobowiązania, pisanie umów bardzo trudnym, fachowym językiem, często brak wiedzy pracownika banku detalicznego lub parabanku o aktualnych normach to tylko niektóre z kluczowych problemów. Brak informacji o kredycie to jedna z podstaw do szybkiego rozwiązania nieuczciwej umowy. Przed zaciągnięciem poważniejszego kredytu gotówkowego warto sprawdzić dosłownie wszystkie wskaźniki związane z umową kredytową. W ten sposób unikniesz wielu pułapek ekonomicznych. Czy zgadzasz się z przedstawionymi w artykule założeniami?

Posted by helga at 13:22:31.