Świat Lokat

Prywatne rozważania Helgi o lokatach

  • środa, marzec 7, 2018

Decyzji o zaciągnięciu kredytu gotówkowego nie powinniśmy podejmować zbyt pochopnie, bo niestety może się to okazać nieopłacalne i możemy przepłacić. Pośpiech w tym wypadku nie jest dobrym doradcą. Aby nie popełnić błędu musimy przede wszystkim ustalić swoje potrzeby. Powinniśmy dokładnie przeanalizować to ile tak naprawdę potrzebujemy na remont czy też kupno samochodu, ważne jest również to ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na miesięczną ratę. Najprostszym sposobem aby to sprawdzić jest spisanie wszystkich miesięcznych wydatków, w tym rachunki, zakupy żywności oraz paliwo. Następnie należy odjąć to od naszego miesięcznego wynagrodzenia i zarezerwować również pewną kwotę pieniędzy na niespodziewane wydatki. Dobrym krokiem jest również myślenie przyszłościowe i określenie raczej czarnego scenariusza, wówczas z pewnością nic nas nie zaskoczy. W przypadku gdyby nasza sytuacja finansowa nagle się pogorszyła lepiej zaciągnąć kredyt na dłuższy czas z mniejszą ratą, niż spłacać go krócej i w większych ratach. Niestety dłuższy okres kredytowania to też wyższy koszt. Jednak taki kredyt możemy spłacić przed czasem w całości. Jeżeli już wybierzemy kredyt dla siebie, przed podpisaniem umowy powinniśmy sprawdzić zaproponowane warunki z tym co zawiera umowa. Dopiero gdy wszystko dokładnie sprawdzimy możemy przystąpić do podpisania umowy. W ciągu czternastu dni możemy zrezygnować z niej bez podawania przyczyny, często korzystamy z tej możliwości kiedy udaje nam się znaleźć lepszą i korzystniejszą ofertę.

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego
Każdy bank w momencie udzielania nam kredytu gotówkowego proponuje nam jego ubezpieczenia. W niektórych wypadkach ubezpieczenie jest obowiązkowe, a w innych dobrowolne i to czy się na nie zdecydujemy zależy tylko od nas. A zatem kiedy warto z niego skorzystać a kiedy nie. Otóż ubezpieczenie może okazać się pomocne w momencie kiedy znajdziemy się w złej sytuacji życiowej. Niestety zanim się na nie zdecydujemy powinniśmy dokładnie sprawdzić warunki ponieważ nie wszystkie ubezpieczenia będą dla nas opłacalne. Ubezpieczenie kredytu gotówkowego, dla banku nie jest niczym innym jak tylko zabezpieczeniem kredytu, obejmuje ono głównie ryzyko na wypadek śmierci, a także utraty zdrowia czy też pracy. Niektóre banki zamiast kredytów dają nam możliwość znalezienie dwóch żyrantów którzy w razie konieczności spłaca nasze zadłużenie. Niestety dziś coraz trudniej o takie osoby, dlatego jedynym rozwiązaniem okazuje się ubezpieczenie. Czasami decydujemy się na ubezpieczenie kredytu na wszelki wypadek. Jednak warto przemyśleć tę decyzje ponieważ ubezpieczenie może znacznie zwiększyć koszty kredytu i nie zawsze będzie to dla nas opłacalne. Takiego dylematu nie mamy w przypadku kiedy ubezpieczenie jest obowiązkowe. Wówczas jedyne co możemy zrobić to wybrać dla siebie najkorzystniejszą ofertę. Ubezpieczenia są najczęściej płatne z góry za cały okres kredytowania. Jeżeli jednak zdarzy się sytuacja że kredyt zostanie spłacony wcześniej kredytobiorca ma prawo ubiegać się o zwrot składek za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Jeżeli mamy problem ze spłatą kredytu gotówkowego, bądź widzimy, że taki problem może niedługo nastąpić, wówczas warto pomysleć nad jakimiś środkami zaradczymi. Jeżeli mamy mołżiwość, zawsze warto nieco do pensji dorobic, aby zapewnić sobie dodatkowy dochód. Zawsze warto również probowac z bankiem renegocjowac warunki, rozłożyć zadłużenie na więcej rat, przedłużyc dług w czasie, co pozwoli nam na spłatę całości w niższych ratach.

Posted by helga at 11:07:53.