Świat Lokat

Prywatne rozważania Helgi o lokatach

  • czwartek, maj 10, 2018

W erze dużego zadłużenia i wielu kredytów jednocześnie w budżecie domowym konsolidacja jest czasami niezbędnym czynnikiem normalnego funkcjonowania kredytobiorców. Prowadzenie restrukturyzacji nie jest trudnym zadaniem, ponieważ wiele narzędzi znajdziesz już opcjonalnie w ofertach banków komercyjnych oraz firm pożyczkowych. Konsolidacja to jednak specyficzny element naprawy gospodarstwa domowego, bardzo korzystny instrument w długiej perspektywie i stosunkowo mało uzależniający od dziwnych opłat. Restrukturyzacja na bazie konsolidacji jest jedną z najprostszych, mało skomplikowanych czynności, dlatego warto chwilę podyskutować o zagadnieniu.

Dlaczego warto pilnować stale pozytywnej zdolności kredytowej?

Moment na profesjonalną, dogodną konsolidację zadłużenia tak naprawdę bardzo łatwo przegapić. Kredytobiorca, który zmaga się z problemami organizacyjnymi, czy pogorszeniem płynności rzadko zdaje sobie sprawę, że do konsolidacji potrzeba jednak pozytywnej zdolności kredytowej. Potwierdzenie dochodów to absolutnie podstawowy czynnik do przeprowadzenia prawidłowej restrukturyzacji zadłużenia. Zdolność kredytowa jest równoznaczna z dochodem, niekoniecznie bardzo wysokim, ale stabilnym. Doradca w banku komercyjnym rozpatruje na początku wniosek, a następnie przeprowadza punktację kredytobiorcy w zakresie konsolidacji. W przypadku pozytywnej zdolności kredytowej masz szansę na otrzymanie dogodnego oprocentowania, a co najważniejsze dodatkowej gotówki na potrzeby konsumpcyjne. A zatem w takiej sytuacji dochodzi do rozwiązania dotychczasowych problemów zadłużeniowych i do zaspokojenia palących potrzeb konsumpcyjnych, bez większych formalności.

Uśrednienie oprocentowania to bardzo ważna zaleta konsolidacji kredytów

Konsolidacja z reguły wymaga zabezpieczenia majątkowego, ponieważ charakteryzuje się długoterminowym okresem obowiązywania. W skrajnych przypadkach kredyty konsolidacyjne dosięgają trzydziestu i więcej lat. Dzięki temu kredytobiorca otrzymuje bardzo niską ratę miesięczną i uśrednienie oprocentowania. W konsolidacji łączy się wszystkie kredyty zgodnie z ideą spójnego oprocentowania. Jeżeli posiadasz jeden kredyt gotówkowy na poziomie 12%, a drugi na poziomie 8% finalnie zapłacisz mniej więcej 10% ((12+8):2). Model jest oczywiście uproszczony, ale przedstawia ideę konsolidacji w praktyce. Oczywiście bank komercyjny też zarabia na konsolidacji, a zarobek instytucji finansowej wynika przede wszystkim z długiego terminu podpisania umowy. Im dłuższy termin konsolidacji, tym więcej odsetek, czy opłat dodatkowych. Te nie wpływają jednak znacząco na komfort spłaty zadłużenia. Konsolidacja to instrument restrukturyzacyjny w praktyce ostateczny, bo utrudnia mocno dalsze pozyskiwanie kredytów gotówkowych, hipotecznych, inwestycyjnych, samochodowych, innych. Do tego dochodzi spore uzależnienie od konkretnego pożyczkodawcy. Z tego powodu zaleca się ostrożne planowanie konsolidacji kredytów.

Niskie stopy procentowe w gospodarce zachęcają do przeprowadzenia konsolidacji

W aktualnym standardzie funkcjonowania gospodarki konsolidacja kredytów jest bardzo opłacalna ze względu na niezwykle niskie stopy procentowe. Rada Polityki Pieniężnej stwierdziła niedawno, że na pewno stopy procentowe utrzymają się na niskich poziomach przez kolejne lata, co dało jasny sygnał inwestorom z rynku międzynarodowego i wielu innym podmiotom planującym zadłużenie, raczej w średnioterminowej perspektywie (2 – 3 letniej). Co myślisz o potencjale konsolidacji zobowiązań na poziomie gospodarstwa domowego?

Posted by helga at 12:49:28.