Świat Lokat

Prywatne rozważania Helgi o lokatach

  • wtorek, listopad 26, 2019

Zakup nowego lub używanego samochodu, to często decyzja, która wymaga zaciągnięcia kredytu na zrealizowanie celu. Dzięki ofertom wielu banków można przebierać w nich bez liku. Jednak warto wiedzieć, że do dyspozycji są dwa rodzaje kredytów - samochodowy i gotówkowy.

Kredyt samochodowy

Jest to rodzaj najpowszechniej wybierany i dedykowany do konkretnego celu zakupu. Kredyt samochodowy może być przeznaczony tylko i wyłącznie na zakup pojazdu silnikowego, a więc z tych środków nie można dokonać kupna mebli czy sprzętu agd i rtv.

Okres kredytowania to z reguły kilka lat w przypadku aut używanych o niskiej wartości. Jednak w przypadku nowych lub droższych pojazdów używanych okres ten może się wydłużyć nawet do kilkunastu lat.

Należy mieć na uwadze, że w przypadku kredytu samochodowego, bank będzie wymagał zabezpieczenia pożyczki w postaci nabywanego przedmiotu czyli samochodu. Może on przyjmować formę:

  • cesji polisy AC
  • przewłaszczenia
  • zastawu rejestracyjnego
  • depozytu karty pojazdu
  • weksla in blanco

Wady i zalety kredytu samochodowego

Kredyt samochodowy polecany jest generalnie przy zakupie nowego pojazdu. Powodem może być chociażby niższe oprocentowanie kredytu, które rzutuje na całkowitą kwotę pożyczki. Ponadto z reguły wszystkie formalności załatwia sprzedawca, a więc oznacza to oszczędność czasu przy załatwianiu formalności.

Jednak niekoniecznie musi to być bardzo dobre rozwiązanie. Trzeba pamiętać, że wymagane jest wniesienie wkładu własnego, a kredyt udzielany jest tylko i wyłącznie na zakup pojazdu. Poza tym bank staje się współwłaścicielem samochodu i wymaga dodatkowych zabezpieczeń kredytu.

Kredyt gotówkowy

To co cechuje ten rodzaj kredytu to przede wszystkim dowolność wykorzystania środków. Nie ma zatem znaczenia, czy pieniądze zostaną przeznaczone na zakup samochodu, wyposażenia mieszkania czy innych dóbr.

Najważniejsze dla banku w tym przypadku jest terminowość spłat rat. Zanim jednak udzieli kredytu sprawdza zdolność kredytową na podstawie, której wydaje decyzję pozytywną lub negatywną.

Wady i zalety kredytu gotówkowego

Do jednych z najważniejszych zalety należy przede wszystkim szybkie uzyskanie gotówki i możliwość przeznaczenia jej na dowolne cele. Poza tym nie ma obowiązku wykupywania dodatkowych ubezpieczeń i przede wszystkim kredytobiorca pozostaje właścicielem samochodu.

Niestety wszystkie formalności trzeba jednak załatwiać samemu, a oprocentowanie jest znacznie wyższe. Nie można także skorzystać z dodatkowych ulg i promocji.

Posted by helga at 13:48:32.