Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/users/boss/public_html/swiat-lokat.pl/fp-includes/core/core.fpdb.class.php on line 302
Świat Lokat

Świat Lokat

Prywatne rozważania Helgi o lokatach

  • środa, marzec 18, 2015

Kredyty gotówkowe są bardzo popularne nie tylko wśród osób aktywnych zawodowo, ale także wśród młodzieży oraz osób, które dawno przekroczyły już pięćdziesiąty rok życia. Zainteresowanie pożyczką z banku wzrasta szczególnie w okresie przedwakacyjnym, kiedy oferty wycieczkowe mają najkorzystniejsze ceny. Równie dużym zainteresowaniem cieszą się pożyczki w okresie wczesnojesiennym, kiedy to rzesze studentów rusza na uczelnie i potrzebują zastrzyku gotówki na samodzielny start w większym mieście. Oferty banków są bardzo atrakcyjne i każdy z nich dokłada wszelkich starań, aby przyciągnąć do siebie klienta. Czym kierować się, aby rozsądnie wybrać ofertę? Do tego niezbędna jest garść przydatnych informacji, które pozwolą podjąć tę najlepszą ofertę.

Po pierwsze, kredyt gotówkowy to nie tylko comiesięczna spłata raty zaciągniętej pożyczki. Naturalnym jest, że bank musi na tym zarobić, a zatem prócz samego zwrotu uzyskanej gotówki, kredyt posiada także odpowiednie oprocentowanie oraz koszt. Wbrew temu, co myśli większość klientów, są to dwie zgoła odmienne sprawy. Oprocentowanie to tylko część kosztów, które ponosi kredytobiorca. Koszty kredytu zawierają w sobie także prowizję od udzielenia kredytu, ubezpieczenie kredytu na przykład od śmierci kredytobiorcy, ubezpieczenie od utraty pracy, a nierzadko także i opłata przygotowawcza, czyli opłata za rozpatrzenie wniosku. Zdecydowanie nie warto sugerować się reklamami widzianymi w telewizji, gdyż są one robione pod statystycznego konsumenta, który jest zazwyczaj klientem tego banku i ubiega się o pożyczkę do określonej kwoty. Rozsądnie jest poprosić pracownika banku o przedstawienie szczegółowych kosztów interesującej nas kwoty, a także kalkulację miesięcznych kosztów, wówczas jak na dłoni widać, czy pożyczka bankowa nie będzie sprawiać trudności w jej comiesięcznej spłacie. Klienci często dają się nabrać na promocyjne oprocentowanie. Skuszony reklamą wędruje do oddziału banku zaciągając kredyt licząc na to, że atrakcyjna oferta jest stała. Tymczasem okazuje się, że ów promocja dotyczy tylko kilku pierwszych miesięcy spłaty kredytu, po których następuje drastyczny wzrost oprocentowania, czyniąc kredyt nie tyle nieatrakcyjnym, co zwyczajnie niekorzystnym dla kieszeni klienta.

Inne możliwości

Niekiedy można skorzystać z opcji, które wychodzą nierzadko o wiele taniej niż zaciągnięcie kredytu. Na tle pożyczek bankowych opartych o kredyt malejący dosyć dobrze wypada opcja kredytu w karcie kredytowej. Niezbędnym warunkiem, jaki trzeba spełnić, jest oczywiście posiadanie karty kredytowej z odpowiednio wysokim limitem zadłużenia. Dodatkowym plusem jest możliwość rozłożenia zadłużenia na raty – obecnie coraz więcej banków ma w swojej ofercie takową opcję. Taka opcja wychodzi często o wiele taniej, niż w przypadku zaciągania kredytu, który tworzy niejako odrębne zobowiązanie wobec banku. Dodatkowym ułatwieniem jest fakt, że spłata na karcie odbywa się samoistnie każdego miesiąca, dzięki czemu nie trzeba o niej pamiętać.

Drugim rozwiązaniem, w miarę elastycznym jest kredyt odnawialny na koncie osobistym. Przy regularnych wpływach na konto warto udać się do banku z prośbą o przyznanie kredytu odnawialnego, który jest zazwyczaj 3-6 razy wyższy niż comiesięczny wpływ na rachunek. Odsetki naliczane są tutaj tylko od wykorzystanej kwoty, co wychodzi o wiele korzystniej w porównaniu z kredytem gotówkowym. Co więcej, każda kolejna wpłata pomniejsza zadłużenie, dzięki czemu odsetki z każdym miesiącem maleją.

Posted by helga at 10:36:53.

  • wtorek, marzec 3, 2015

Człowiek posiadający trochę nadwyżek finansowych może zrobić z nimi kilka rzeczy. Po pierwsze wydać wszystkie posiadane oszczędności na dobra konsumpcyjne, majątek trwały, zainwestować je, aby uzyskać długoterminowo jeszcze większe korzyści ekonomiczne lub po prostu odłożyć wszystko na lokaty bankowe i wstrzymać się z wydatkami. Jakie podejście opłaca się najbardziej?

Charakterystyka rynku oszczędnościowo-inwestycyjnego w Polsce

Inwestycje przez Polaków są postrzegane raczej negatywnie, ze względu na „medialną nagonkę”. Inwestycje to ryzyko, a co za tym idzie potencjalne, wysokie straty. A nikt nie chce narażać swoich oszczędności życiowych. Nie musisz jednak tak naprawdę obawiać się inwestycji. Istnieją bowiem opcje stosunkowo bezpieczne, które wymagają jedynie cyklicznej uwagi. Najbezpieczniejsze są obligacje korporacyjne oraz samorządowe, charakteryzujące się sporymi stopami zwrotu. W wypadku obligacji stajesz się po prostu pożyczkodawcą dużych instytucji. Dobre wrażenie robią także lokaty strukturyzowane, hybrydowe połączone z rynkiem kapitałowym, a także wszelkiego rodzaju akcje największych spółek dywidendowych. Popularność w kraju zdobywają powoli także pożyczki społecznościowe. Dzięki nim możesz inwestować w sektorze zadłużeniowym i zarabiać spore pieniądze. Osobom pracującym poleca się natomiast rachunki IKZE (indywidualne konta emerytalne). W tych rachunkach nie ma opodatkowania, jeżeli dotrzymasz je do czasu przejścia na emeryturę. Lokaty bankowe to jednak w dalszym ciągu podstawowe zabezpieczenie funkcjonowania gospodarstwa domowego i dlatego nie warto z nich rezygnować na rzecz inwestycji szczególnie, gdy masz małe nadwyżki kapitałowe. Przedstawione instrumenty oszczędnościowo-inwestycyjne są łatwo dostępne. Nie potrzebujesz pośredników do ich użytkowania.

Efektywne połączenie funkcji oszczędzania z funkcjami inwestowania

Oszczędności z jednej strony i inwestycje z drugiej to najlepszy standard długoterminowego funkcjonowania ekonomicznego każdego gospodarstwa domowego. Nie musisz nadmiernie ryzykować w inwestycjach, ale jednak ich naukę potraktuj dość priorytetowo. Niestety lokaty bankowe i pozostałe narzędzia oszczędnościowe nie dają zazwyczaj zarobić tyle, ile faktycznie byś chciał. Analizę rynku kapitałowego wpisz zatem w codzienny grafik.

Posted by helga at 09:44:38.