Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/users/boss/public_html/swiat-lokat.pl/fp-includes/core/core.fpdb.class.php on line 302
Świat Lokat

Świat Lokat

Prywatne rozważania Helgi o lokatach

  • środa, kwiecień 22, 2015

Do najpopularniejszych rodzajów kredytów i w ogóle produktów finansowych należą kredyty gotówkowe. Są to typowe kredyty konsumenckie, które mogą być przeznaczone na praktycznie dowolny cel. Oferty takich kredytów znajdziemy praktycznie w każdym banku. Często poszczególne oferty różnią się nieznacznie, aczkolwiek różnice te występują, więc bardzo ważne jest, aby wybrać te najkorzystniejsze. Trzeba jednak mieć jakieś rozeznanie na temat tego, czym się kierować. Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć to ile kredyt będzie nas kosztował, a więc m.in. wysokość oprocentowania, czy też różnego rodzaju opłat prowizyjnych. Należałoby również pod uwagę wziąć rodzaj oprocentowania, bo od niego zależeć będzie to, czy jego wysokość będzie się zmieniać wraz ze zmianami stóp procentowych. Jeśli wybierzemy zmienne oprocentowanie, to będzie ono również w trakcie spłaty kredytu podlegać zmianom, a więc będzie wyższe w przypadku podwyżki stóp oraz niższe przy ich obniżce. W zależności od sytuacji kredyt może być więc droższy lub tańszy. Aby uniknąć możliwości droższego kredytu można zdecydować się na ofertę z oprocentowaniem stałym, w którym wartość oprocentowania jest ustalana na początku i obowiązuje cały czas bez względu na to, jak Rada Polityki Pieniężnej będzie regulowała wysokość stóp procentowych.

Nie sposób też pominąć kwestii tego, jakie maja być warunki spłaty kredytu. Liczy się tu ilość oraz wysokość rat. Dla jednych lepszym rozwiązaniem będzie większa ilość mniejszych rat, zaś dla innych mniejsza ilość większych rat dających możliwość szybszej spłaty kredytu na normalnych warunkach. Dość ciekawym rozwiązaniem są tzw. raty malejące. Ich wysokość jest obliczana od wysokości kapitału pozostającego do spłacenia. To powoduje, że kilka pierwszych rat jest dość wysokich, zaś kolejne są coraz mniejsze. Ogólnie bardzo dobrą opcją jest możliwość ustalenia indywidualnych warunków spłaty, gdyż pozwala ona na optymalne dopasowanie ich do preferencji i możliwości kredytobiorcy.

Dla kredytobiorcy ważne jest to, na jakich warunkach udzielany jest kredyt, zaś bank może być zainteresowany tym, czy kredytobiorca spełnia warunki pozwalające stwierdzić, że spłaci in swoje zobowiązanie w terminie. Dlatego też podczas ubiegania się o kredyt, zwłaszcza na większe sumy sprawdzana może być tzw. zdolność kredytowa. Składa się na nią kilka czynników. Przede wszystkim dochód kredytobiorcy. Dlatego też może być wymagane zaświadczenie o dochodach, czy wyciąg Z rachunku bankowego. Wymagane może być również jakieś zabezpieczenie kredytu, które może przyjmować różne formy. Może to być na przykład ubezpieczenie kredytu od takich sytuacji, jak utrata pracy skutkująca niemożnością jego spłaty, czy choroba. Najlepiej jeśli ubezpieczenie uwzględnia szeroki zakres możliwych zdarzeń. Inna formą zabezpieczenie kredytu jest poręczenie przez żyrantów. Ważna może okazać się również nasza historia kredytowa w BIK informująca o tym, czy rzetelnie wywiązywaliśmy się z poprzednich spłat kredytów.

Posted by helga at 10:37:44.

  • piątek, kwiecień 10, 2015

Banki oferują wiele produktów finansowych. Wśród nich dość dużą popularnością cieszą się lokaty bankowe. Nie powinno to w zasadzie dziwić, ponieważ pozwalają one na zarabianie przy stosunkowo małym ryzyku, a jednocześnie zysk jest na dość przyzwoitym poziomie. Ponadto lokata nie wymaga jakiejś dużej znajomości i praktyki w inwestowaniu, ponieważ swoje środki powierza się bankowi, który w odpowiedni sposób się nimi zajmie. W zasadzie jedyną wiedzą, jaką powinien posiadać ktoś chcący wpłacić środki na lokatę, jest ta na temat tego, jaka lokata posiada najkorzystniejsze warunki.
Zysk z lokaty

Warunki atrakcyjności lokaty można rozpatrywać we różnych kategoriach. Niewątpliwie do najważniejszych, o ile nie najważniejszą jest wysokość zysku, jaki można odnieść z lokaty. W tym przypadku sporo jednak będzie zależeć od wysokości oprocentowania lokaty, które przekłada się bezpośrednio na wysokość tego zysku. Trzeba jednak mieć świadomość, że znaczenie może mieć również to, jaki rodzaj oprocentowania wybierzemy. Jeśli wybierzemy lokatę z oprocentowaniem stałym, to w zasadzie wysokość oprocentowania, jaką mieliśmy w chwili otwierania lokaty będzie taka sama do końca jej trwania. Jeśli zaś wybierzemy oprocentowanie zmienne, to wszystko zależeć będzie od wysokości stóp procentowych. Jeśli Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na podwyżkę stóp, to przy oprocentowaniu zmiennym wzrośnie również jego wartość i na lokacie zarobimy więcej. Jeśli natomiast nastąpi obniżka stop procentowych, to na lokacie zarobimy mniej niż wynosił początkowo spodziewany zysk. Jest jeszcze jeden aspekt mający wpływ na wysokość zysków z lokaty, a mianowicie kapitalizacja odsetek. Jest to nic innego jak częstotliwość doliczania wypracowanych odsetek do kapitału, z który będzie podstawą do obliczania kolejnych odsetek. Z tego też powodu im częstsza będzie kapitalizacja, tym lepiej.

Czas trwania lokaty

W bardzo wielu przypadkach duże znaczenie będzie miał również czas trwania lokaty, czy inaczej mówiąc termin lokaty. Możemy wyróżnić lokaty krótkoterminowe, na przykład miesięczne oraz lokaty długoterminowe, czyli na przykład dwuletnie. Przeważnie dłuższe lokowanie środkowe to większy zysk, ponieważ środki dłużej wypracowują zysk, a często bank oferuje wtedy nieco wyższe oprocentowanie itp. jednak nie zawsze jest to opcja optymalna. Środków z lokaty nie można bowiem wybrać przed upływem jej terminu bez utraty odsetek. Jeśli więc wiemy, że środki będą nam w najbliższym czasie potrzebne, to lepiej wybrać jedną z lokat krótkoterminowych.

Posted by helga at 09:49:22.