Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/users/boss/public_html/swiat-lokat.pl/fp-includes/core/core.fpdb.class.php on line 302
Świat Lokat

Świat Lokat

Prywatne rozważania Helgi o lokatach

  • piątek, listopad 3, 2017

Ryzyko jest wpisane do każdej umowy kredytowej, ale masz do wyboru wiele metod ograniczania potencjalnych problemów ze spłatą zobowiązania. Artykuł omawia najważniejsze czynniki ryzyka na rynku kredytowym i umożliwia lepsze przygotowanie do współpracy z firmami pożyczkowymi.

Najważniejsze grupy ryzyka przy spłacie kredytu to przede wszystkim utrata płynności finansowej niezbędnej do cyklicznego regulowania miesięcznych rat. Strata dotychczasowego zatrudnienia, poważna choroba, wydatki w pilnych kategoriach domowych to strefy, na które warto uważać po zaciągnięciu nawet kredytu krótkoterminowego. Ta grupa ryzyka jest najczęściej eliminowana przez ubezpieczenie. W bankach detalicznych ubezpieczenie jest standardowo przypisywane do kredytów na większe kwoty. Przy mniejszych kredytach możesz ubezpieczyć się oddzielnie. Po ubezpieczeniu to ubezpieczyciel przejmie na siebie odpowiedzialność za twoje zobowiązania finansowe, ale tylko do pewnego limitu określonego w regulaminie. Ubezpieczenie to zatem tylko częściowa forma zabezpieczenia przed problemami z płynnością. Kolejny czynnik ryzyka dotyczy zastosowania klauzul niedozwolonych w umowach kredytowych. Ten czynnik ryzyka usuniesz przez dokładne porównywanie umów na rynku kredytowym. Możesz zabrać umowę do przeczytania w domu. Nikt nie ma prawa tego zabronić. Warto również studiować ustawę o kredycie konsumenckim, czy prawo bankowe. W razie wystąpienia problemów po podpisaniu umowy kredytowej skieruj się do lokalnego rzecznika praw konsumentów. Następnym czynnikiem ryzyka jest nagły wzrost kosztów spłaty zobowiązania. Wzrost kosztów następuje przez optymalizację stóp procentowych na poziomie polityki monetarnej. Za politykę pieniężną odpowiada w kraju Narodowy Bank Polski. W razie wzrostu kosztów zobowiązania przemyśl refinansowanie kredytu, konsolidację, ewentualnie podpisanie aneksu do umowy, w którym skorzystasz z mniejszych rat miesięcznych w zamian za wydłużenie okresu kredytowania potrzeb.

Analiza czynników ryzyka na rynku kredytowym jest ważna dla kredytobiorcy i umożliwia zaplanowanie właściwych działań naprawczych w razie wystąpienia problemów ekonomicznych. Co myślisz o grupach ryzyka przy podpisywaniu umów o kredyt gotówkowy?

Posted by helga at 09:07:39.

  • piątek, sierpień 25, 2017

To, czego potrzebujesz aby zakwalifikować się do małej pożyczki dla firmy jest podyktowane rodzajem pożyczkodawcy, jakiego chcesz wybrać.

Chociaż wiele firm nadal uważa banki za najlepszą lub jedyną opcję, alternatywne kredyty są coraz popularniejsze i mogą stanowić mniej rygorystyczną drogę dla firm, które potrzebują szybkiego finansowania, dla tych, którzy mają mniej niż idealny kredyt lub kombinację obu.

Tradycyjne wymogi pożyczkowe dla małych firm

Wniosek o kredyt bankowy

Banki mają notorycznie rygorystyczne procedury aplikacyjne i kwalifikacyjne wymagające obszernej dokumentacji, w tym:

Formularz wniosku online lub fizycznego

Raporty o kredytach osobistych i biznesowych

Zwroty podatku dochodowego

Informacje osobiste

Rachunki zysków i strat

Sprawozdanie z przepływów pieniężnych

Bilanse

Dokumenty prawne biznesowe

Ponadto, musisz zapewnić możliwość zabezpieczenia kredytu.

Przez większość czasu banki nie rozważają zatwierdzenia, chyba że Twoja firma działa od co najmniej trzech lat i może udowodnić, że Twój stan finansowy stwarza niski poziom ryzyka dla nich jako pożyczkodawcy.

Posted by helga at 11:38:25.

Wiele osób uważa, że produkty bankowe, które mają służyć inwestowaniu i powiększaniu oszczędności przeznaczone są tylko dla tych, którzy mają spore nadwyżki finansowe. Nic bardziej mylnego, niezwykle popularne obecnie lokaty bankowe są jednymi z tych produktów, na które może sobie pozwolić każdy.

Lokaty bankowe zyskują sobie popularność przede wszystkim ze względu na bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa zainwestowanych pieniędzy w porównaniu z wieloma innymi formami inwestowania. Wprawdzie jest to okupione zyskiem, ten który można uzyskać z lokat nie należy do najwyższych, jednakże z pewnością jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż pozostawianie pieniędzy na koncie bankowym, które dzisiaj mają bardzo niskie lub wręcz zerowe oprocentowanie. Zainteresowanie nimi rośnie z każdym rokiem, przybywa więc także propozycji banków skierowanych do klientów. To zaś sprawia, że wyszukanie odpowiedniej dla siebie lokaty nikomu nie powinno sprawić zbyt wielu problemów, a z pomocą przychodzi oprocentowanie lokat w bankach dzięki tej stronie już wiele osób wybrało najlepsze lokaty.

Banki tak konstruują oferty lokat, aby zainteresować nimi nie tylko nowych klientów, ale także tych, którzy w danym banku już posiadają pewne produkty, jak na przykład konta. Zazwyczaj bowiem klienci danego baku również w przypadku lokat mogą liczyć na nieco bardziej atrakcyjne oferty. Zazwyczaj jest to nieco wyższe oprocentowanie, krótsze okresy lokat czy też znacznie niższe kwoty początkowe, jakie trzeba zainwestować. Szczególnie klienci bankowości elektronicznej w ostatnich czasach zauważają znaczny wzrost ciekawych ofert na lokaty. W każdej chwili mogą mieć do nich dostęp i podgląd z poziomu własnego konta, a także, co dla wielu osób jest niezwykle istotne, założenie takiej lokaty nie jest czasochłonne. Wystarczy zazwyczaj zalogować się jedynie do własnego konta, wybrać propozycję lokaty a następnie zatwierdzić podpisanie umowy oraz przesunięcie środków z konta kilkoma kliknięciami myszki. Często także banki przedstawiają klientom symulację zarobku z lokaty, w zależności od wysokości zainwestowanej kwoty jak również okresu jej trwania. Ponadto dość popularne stało się to, iż oferty na lokaty są personalizowane, czyli przygotowywane indywidualnie dla każdego zainteresowanego nimi klienta. Na przykład wysokość lokaty uzależniona jest od miesięcznych wpływów na konto klienta, co sprawia, że bez większych problemów można sobie na nie pozwolić. Tak samo według wydatków klienta czy ich wysokości banki proponują rodzaj lokaty. Niektóre bowiem nie wymagają zamrożenia gotówki na dłuższy czas, tak zwane lokaty nocne bowiem polegają na tym, że znajdujące się na koncie pieniądze pracują wyłącznie w określonych godzinach nocnych. W ciągu dnia klienci bez problemu mają dostęp do swojej gotówki. Z tego typu lokat jednak znacznie częściej od osób prywatnych korzystają firmy, które w ciągu dnia obracają sporymi pieniędzmi. Jednakże wpływy od kontrahentów sprawiają, że pod koniec dnia na koncie jest podobna suma lub nawet wyższa. Minusem tego typu lokat jest to, iż dość trudno jest określić, ile się zarobi na lokacie, zysk bowiem jest uzależniony od kwoty posiadanej danego dnia na koncie, która może być wykorzystywana do zarabiania w godzinach nocnych. Oczywiście w każdym banku można znaleźć doradcę, który podpowie jaki typ lokaty wybrać i jaką sumę zainwestować. Większość osób, które dopiero zaczynają inwestowanie w lokaty, decyduje się zazwyczaj zawrzeć je na dość krótkie okresy czasu i przy minimalnych, wymaganych przez bank kwotach do założenia lokaty. To pozwala dość dobrze zaznajomić się z mechanizmami, które rządza lokatami jak również podjąć decyzję o wyborze najbardziej odpowiednich produktów z tej niszy.

Posted by helga at 09:01:29.

  • piątek, maj 26, 2017

O pożyczkach krótkoterminowych, tzw. chwilówkach mówi się różnie. Dla młodych ludzi to idealne uzupełnienie budżetu, jednak stosunkowo drogie, bez ustalenia rozsądnych limitów kosztów pozaodsetkowych. Od lat dziewięćdziesiątych przez nieuczciwe parabanki wiele rodzin straciło majątek budowany przez pokolenia. Warto jednak zauważyć, że podpisanie umowy kredytowej to czynność dwustronna. Kredytobiorca i kredytodawca otrzymują dokument do wglądu, a zatem podpisywanie lichwiarskich zobowiązań to w dużym stopniu brak świadomości funkcjonowania rynku kredytowego. W artykule poznasz główne czynniki ryzyka związane z zaciąganiem pożyczek krótkoterminowych (chwilówek).

Czynniki ryzyka w segmencie kredytów krótkoterminowych

Rynek kredytowy kształtuje się według norm makro i mikroekonomicznych. Najważniejsze ryzyko w sektorze dotyczy ewolucji norm prawnych. Przy liberalnym, mocno nieszczelnym prawie udzielanie pożyczek lichwiarskich związanych z celowym przejmowaniem majątków za bezcen to popularna praktyka. Przy optymalizacji ustaw i dzięki rozsądnym ustaleniom w limitach kosztów podstawowych i pozaodsetkowych kłopot lichwy znika z gospodarki. Ustawa o kredycie konsumenckim, większy nadzór KNF, postępujące prace nad zróżnicowaniem kosztów pozaodsetkowych, zmiana prawna funkcjonowania parabanków ze zwykłych działalności gospodarczych na spółki z dużym kapitałem początkowym to praktyki ograniczające ryzyko dla przeciętnego klienta parabanków. Limity kosztów pozaodsetkowych to kluczowa ochrona dla kredytobiorców. Kolejny czynnik ryzyka to zmiana stóp procentowych. Akurat stopy procentowe uzależnia polityka monetarna Narodowego Banku Polskiego. Przy niskich stopach procentowych płacisz naturalnie mniej za kredyt. Przy wysokich stopach procentowych zobowiązanie, nawet krótkoterminowe rzadko się opłaca.

Kontrola umowy i wiarygodności parabanku

W wielu raportach dotyczących rynku kredytowego daje się zauważyć tendencję do podpisywania umów kredytowych w ciemno przez klientów. To duży błąd. Formularz informacyjny, a także wzór umowy warto przestudiować w domowym zaciszu. Przy analizie umowy przyda się określenie ewentualnych klauzul niedozwolonych i kwestii zabezpieczeń. Jeżeli jednak podpiszesz mało korzystne zobowiązanie masz ustawowe dwa tygodnie na wyjście, bez tłumaczeń. Ważny czynnik ryzyka to również monopolizacja całego rynku. Monopolizacja to najczęściej wzrost kosztów dla klienta indywidualnego i właściciela działalności gospodarczej. Monopolista charakteryzuje się też większym naciskiem na poprawki polityczne (lobbowanie wielu grup społecznych). Na rynku kredytowym masz do czynienia z wieloma podmiotami. Niektóre z nich nie podlegają żadnym regulacjom Komisji Nadzoru Finansowego, co zdecydowanie wywołuje dyskomfort przy podpisywaniu umowy. Musisz wiedzieć dokładnie z kim współpracujesz. Lista ostrzeżeń KNF to dobre narzędzie, aby określić mniej więcej uczciwe parabanki.

Posted by helga at 08:19:32.

  • piątek, kwiecień 21, 2017

Oprocentowanie lokat.

Wiele banków, ma już na tyle dużo pieniędzy, że ciągle zmniejsza oprocentowanie lokat. Dawniej można było całkiem nieźle zarobić na lokacie, a dziś aby to było możliwe trzeba włożyć na tą lokatę sporą sumę. Dla klientów alternatywą są tak zwane antypodatkowe depozyty. Dało się zauważyć, że aż 11 banków obniżyło w widoczny sposób oprocentowanie na lokacie. Od września mniejsze oprocentowanie lokaty wprowadziły takie banki jak AIG Bank, Invest Bank, Meritum Bank, BOŚ, BGK, Getin Bank, Fortis Bank, PKO BP, Kredyt Bank, Polbank i Toyota Bank. Polbank i Kredyt Bank podnosiły oprocentowanie co niektórych depozytów. Największe z obniżek zostały zaobserwowane w PKO BP. Stawka ta zmniejszała się nawet o 0,25 punktu procentowego w dół. W przypadku lokat, które założono na więcej niż rok możemy otrzymać na oprocentowanie od 4,5 do 4,6%. W Banku Pekao w lokacie kwartalnej i sześciomiesięcznej możemy liczyć na jedynie 1%. Jest to naprawdę bardzo małe oprocentowanie i jeżeli zdeponujemy niewielką sumę pieniędzy nie uda nam się zbyt wiele na takiej lokacie zarobić. Mimo to można znaleźć opłacalne lokaty z dosyć dużym oprocentowaniem na jakie warto postawić.

Najlepsze depozyty.

Przeanalizujmy kilka najlepszych depozytów jakie są dostępne na rynku. Jednym z nich jest depozyt w wysokości pięciu tysięcy złotych na trzy miesiące. Taką ofertę najlepszą dla nas przygotował Noble Bank i jest to lokata internetowa, której oprocentowanie netto wynosi aż 6%. Nieco mniejsze oprocentowanie wynoszące 5,05% otrzymamy zakładając lokatę w Banku Meritum. Ta sama lokata w wysokości pięciu tysięcy złotych założona na okres sześciu miesięcy da nam w Noble Banku oprocentowanie netto 6%, zaś w banku Meritum oprocentowanie będzie wynosiło 5,10%. W przypadku lokaty na rok przy wpłacie pięciu tysięcy złotych Lukas Bank zaoferuje nam polisolokatę, której oprocentowanie będzie równe netto 5,35%, zaś Bank Meritum zaoferuje nam lokatę o oprocentowaniu 5,15%. Zakładając lokatę pięciu tysięcy złotych na okres dwóch lat, najlepsze oprocentowanie w wysokości 5,10% zaoferuje nam Toyota Bank oraz AIG Bank, który da nam oprocentowanie 4,78%. Obie z lokat są lokatami internetowymi.

Lokata w wysokości 20 000 złotych, w jakim banku najbardziej się opłaca?

Nieco inaczej będzie wyglądało oprocentowanie lokaty w wysokości dwudziestu tysięcy złotych. Zakładając ją na okres trzech miesięcy AIG Bank zaproponuje nam oprocentowanie 4,94%, zaś VW Bank Direct da nam oprocentowanie 4,90%. Deponując taką kwotę na pół roku, najlepszą ofertę ma dla nas AIG Bank i Invest Bank. w AIG Banku oprocentowanie netto wyniesie 5,18%, zaś w Invest Banku będzie ono równe 4,91%. W przypadku założenia lokaty w wysokości dwudziestu tysięcy złotych na okres jednego roku, Lukas Bank zaproponuje nam polisolokatę z oprocentowaniem 5,35%, a AIG Bank lokatę internetową z oprocentowaniem nieco mniejszym i wynoszącym 5,10%. Jeszcze inaczej będzie wyglądała sytuacja, kiedy ulokujemy nasze pieniądze na lokacie na okres dwóch lat. W takim przypadku najlepszą ofertę ma dla nas Toyota Bank, który jest nam w stanie zaoferować oprocentowanie w wysokości 5,10%. Nieco mniejsze oprocentowanie gwarantuje nam AIG Bank i jest ono równe 4,82%. Godna uwagi jest również polisolokata Noble Banku, w której oprocentowanie będzie wynosiło 4,70%. Podsumowując, jeżeli chcemy zdeponować na lokacie pięć tysięcy złotych na kwartał najlepsza będzie dla nas oferta w Noble Banku, zaś w przypadku dwudziestu tysięcy złotych najlepsza będzie oferta jaką przygotował AIG Bank.

Posted by helga at 09:12:38.